Stolování pro slavnostnější příležitosti: Čím oživit stůl?

Narozeniny, výročí, oslava hezkého dne? Důvodů pro slavnostní večeři nebo třeba oběd je nepočítaně! Abyste docílili dokonalé slavnostní atmosféry, měli byste si posvítit nejen na dárky pro své nejbližší, ale také na slavnostní tabuli.
Hostitel má zajistit především dobrou atmosféru a náladu. Ať už slavíte narozeniny nebo výročí svatby, správným stolováním dokážete divy. A možná vás zachrání i v případě, že by se vaše kuchařské umění nevyvedlo tak, jak jste si naplánovali. TIP: Doplňky pro stylové stolování najdete na Biano.cz.

Květiny a svíčky

Aby vám u stolu bylo dobře, potřebujete skvělou společnost, ta je základ. Atmosféru můžete podpořit ale i drobnými dekoracemi a doplňky. Třeba svícny se zapálenými dlouhými svíčkami, které podpoří večerní atmosféru, a navodí vám u stolu větší pocit pohody. Zároveň můžete stůl ozdobit květinami, buď čerstvě řezanými, případně větvičkami, ozdobeným chvojím, nebo klidně umělými květinami do vázy. Záleží samozřejmě na vaší preferenci, sezoně, dostupnosti.

Ubrousky 

Doladit stůl k dokonalosti pomohou ubrousky. Ty můžete vybrat papírové nebo látkové. Ačkoliv látkové můžete vyprat a vypadají luxusněji, i ty papírové můžete sehnat v nejrůznějších barvách a s rozmanitými potisky. Nebojte se je doplnit dekoračními kroužky na ubrousky, případně i dalšími dekoracemi, třeba čerstvou květinou nebo zelenou větvičkou.

Skleničky a sklenice

Dejte si záležet i co se týče výběru sklenic. Správně by měl být jako první po ruce nápoj, který se bude podávat jako první. Většinou to bývá bílé víno. Nezapomeňte také na sklenici na vodu. Pak už záleží na vás, zda budete rozlévat víno červené, aperitiv nebo kapku něčeho ostřejšího, podle toho pak vyberete příslušné sklenice. Nebojte se sklenice na vodu klidně sladit s výzdobou stolu: sadou žlutých sklenic, modrých, nebo křišťálových.

Ubrusy

Ke slavnostně prostřenému stolu patří ubrus stejně, jako k Popelce střevíček. Vypadá slavnostněji, zútulní prostor jídelny a zároveň chrání váš stůl před poškrábáním a dalšími drobnými nehodami, které se během stolování mohou stát. Pokud máte masivní stůl, který úplně nechcete zakrývat ubrusem, pak se nebojte zvolit kompromis: běhoun na stůl, který nebude zakrývat celou desku stolu, ba naopak ji nechá vyniknout. 

Prostírání 

Nejste-li zrovna fanouškem ubrusu, vsaďte na prostírání. Vybrat můžete látkové prostírání se vzorem, nebo prostírání z přírodních materiálů: Dřeva nebo juty. Chrání povrch stolu a snižuje hluk, který je pro stolování běžný. Volit můžete kulaté, které je ideální pro oválné stoly, nebo naopak hranaté prostírání, které pasuje na stoly čtvercové nebo obdélníkové.

Nádobí 

Nejčastějším materiálem pro slavnostní nádobí je bezesporu porcelán, který je noblesní a elegantní a používá se už hezkých pár (desítek) let. Přesto není staromódní, naopak se jeho obliba opět vrací. Je čistý, elegantní, univerzální, bílý a odolný proti mechanickému poškození. Vybrat si můžete klasicky bílé sady, nebo porcelán s barevným vzorem. Populární jsou ale i kameninové talíře s nerovnými okraji nebo keramické nádobí. TIP: Nechcete-li sadu nádobí doplnit klasickými příbory, vyzkoušejte třeba příbory z nerezové oceli ve zlaté barvě nebo černé příbory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Naše stránky využívají soubory cookie. Procházením LaMuse.cz potvrzujete, že víte, co to cookies jsou, jak je můžete odmítnout a jak zpracováváme osobní údaje.