Pokladničky pro děti aneb inspirace na praktický a stylový dárek

Pokladnička jako ideální dárek do kolébky

Už když se dítě narodí může mít svou vlastní pokladničku. Ideálním dárkem k narození dítěte je  pokladnička pro miminko. Pokud Vám nevyhovují dárečky od babiček, dědečků či tetiček, tak taková pokladnička je ideálním kompromisem, kam prarodiče mohou dětem nastřádat finanční základ, nebo třeba jen na první botičky.

Personalizované pokladničky

Máte-li děti dvě, ideální je pokladnička se jménem nebo barevně rozlišená pokladnička pro holku či pokladnička pro kluka.

Malé děti nemají z peněz rozum a z osobní zkušenosti víme, že je zajímá spíše množství mincí než jejich hodnota. Nějaký papírek nemá žádnou hodnotu, zato tři korunové mince, to je hotový poklad. Dobře zvolená pokladnička pro děti je ideálně taková, do které mohou pohodlně a opakovaně nahlížet. Může to být například dřevěná pokladnička pro děti s otevíracím víkem, ale i dětská pokladnička na zámek, ta se stane tím skutečným pokladem.

Finanční gramotnost pro děti

Tyto dětské pokladničky jsou ideálním doplňkem pro hru na obchod. Je to jejich první zkušenost a co se finanční gramotnosti týče, rodiče by měli děti formou hry podporovat od nejútlejšího věku. Nakupovat a prodávat nejrůznější předměty nalezené doma i donesené z venku (například kamínky, šišky nebo listí) a ke hře použít peníze skutečné, nebo vyrobené.

Je důležité o penězích s dětmi mluvit. Na co peníze jsou, jak s nimi hospodařit. Že si za peníze mohou koupit hračku, ze které budou mít radost, ale také slouží k tomu, aby bylo doma teplo nebo se mohly napít vody. Jak mohou ušetřit z přiděleného kapesného a jak je to důležité.

Kapesné pro děti

Kde se peníze berou, kolik času rodiče věnují vydělávání peněz a jaká část z toho plyne na nezbytné výdaje. To, že si peníze vyberete z bankomatu, není jen tak samo sebou.

Výše kapesného je diskutabilní. Existují grafy a podle průzkumů i průměrná čísla. Rodiče ale musejí znát své možnosti a kapesné jim přizpůsobit. První kapesné by mělo sloužit pro radost, nikoli na nákup nezbytných věcí. Některé zdroje uvádějí, že je dobré se o první výdaje podělit. Děti mohou jen přispět na předem dohodnutou věc nebo zážitek.

Zda dávat kapesné, v jaké výši a intervalech a jakou formou není vůbec jednoduché rozhodnutí. Je to ale velmi důležité a všem rodičům doporučuji strávit večer brouzdáním po internetu při hledání informací, proč k tomuto kroku přistoupit. Dobrým doplňkem může být vtipná pokladnička, do které se bude dětem dobře spořit.

Podle výzkumů nejsou nejčastější příčinou finančních potíží v dospělosti nízké příjmy, ale málo informací o tom, jak správně hospodařit.

Díky kapesnému se děti již od útlého věku učí finanční gramotnosti, tedy hospodaření s penězi.

Peníze nejsou vše, ale jsou nedílnou součástí našeho života.

Originální pokladničky mohou starší děti inspirovat.

Prázdná pokladnička

Rodič by neměl neustále zasahovat do nákupů dítěte, protože osobní zkušenost je ta nejcennější. Jestliže dítě vyčerpá své finanční prostředky ihned poté, co je obdrží, nebo je neuváženě utratí, po zbytek měsíce/týdne má prostě smůlu.

Finanční poradci a odborníci věnující se finančnímu vzdělávání se shodují na tom, že nemáme děti učit žít na dluh. Znamená to, že si mohou koupit jen to, na co mají! Není dobré dítěti dát peníze předem například na novou hru s tím, že peníze vrátí, až je bude mít.

Jestliže vaše dítě přijde ze školy s tím, že spolužák má více, nesnažte se ho ochránit tím, že mu zvýšíte kapesné. Máte příležitost vysvětlit mu, že jsou rodiny, které si mohou dovolit poskytnout kapesné vyšší, a rodiny, které mají napjatý rozpočet. V takový moment je důležitá právě ona finanční gramotnost. Jelikož méně prostředků neznamená býti méně šťastný.

Nepřeberné množství originálních pokladniček najdete na e-shopu Oskarek.cz. Tak neváhejte a začněte s finanční gramotností vašich dětí už od mala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Naše stránky využívají soubory cookie. Procházením LaMuse.cz potvrzujete, že víte, co to cookies jsou, jak je můžete odmítnout a jak zpracováváme osobní údaje.