Den sv. Valentýna – proč jej slavíme?

Den sv. Valentýna je oslava lásky a přátelství. Každý rok 14. února posílají milostné zprávy, dopisy, květiny a dárky nejen svým životním partnerům, ale i tajným láskám, členům rodiny a přátelům. Tento den se snaží být lidé, kteří k sobě cítí náklonnost, spolu a tráví romantické chvíle u společné večeře, v kině nebo na procházce. Proč tomu tak je?

Historie

Tento den je pojmenován po svatém Valentýnovi, katolickém knězi, který žil ve 3. století v Římě. Existuje spousta příběhů o sv. Valentýnovi a některé tyto příběhy se postupem času staly legendami.

Během života Sv. Valentýna spousta Římanů konvertovalo ke Katolické církvi. Císař Claudius II. byl ovšem pohan a toto se mu velice nelíbilo, proto vytvořil přísné zákony, které omezovaly práva křesťanů. Věřil, že římští vojáci musí být oddaní pouze Římu a zakázal jim sňatky. To se znelíbilo sv. Valentýnovi a začal tajně oddávat římské vojáky. Claudius Valentýna nechal uvěznit a popravit 14. února roku 270.

14. únor byl spojen s romantikou až ve středověku díky básníku Chaucerovi. Toto období započalo tradici tajného vyznávání lásky a obdivu, které se rozšířilo po celé Evropě. V současnosti je svátek sv. Valentýna oslavován po celém světě.

Zamilované tajné zprávy se píšou do valentýnek, což jsou romantické pohlednice v ideálním případě vlastnoručně vyrobené. Zamilovaní do nich píšou sentimentální verše, obdivují krásu a vyznávají lásku k tomu, komu valentinku předají.

Tento den se všude kolem nás objevují obrázky andělíčka Cupida, srdíčka a květiny, krajky a stuhy. Vše je růžové a červené. Tyto věci a barvy totiž nejvíce reprezentují lásku a romantiku.

Současnost

Valentýn je oslavován ve většině zemí, různé kultury si pro tento den vytvořily své vlastní tradice. V některých částech světa je den svatého Valentýna jako den pro vyjádření lásky mezi členy rodiny a přáteli, spíše než pro zamilované páry. V jiných zemích zase mají tradici darovat dětem drobné dárky a sladkosti a dalších zemích si zase přátelé utvrzují svá přátelství.

Den svatého Valentýna je nejčastěji spojován s romantickou láskou. Každým rokem se vyměňují miliony Valentinek. Krásné kytice nebo jedna červená růže jsou posílány s romantickými zprávami pro milované a páry tráví tento den společně. Dárky k sv. Valentýnu jsou také oblíbené a obvykle obsahují květiny, šampaňské a čokoládu. Připravili jsme si pro vás inspiraci co darovat k Valentýnu svému partnerovi nebo partnerce.

Mnoho párů se rozhodne oslavit Valentýn u večeře doma nebo v restauraci. Spousta restaurací nabízí zvláštní Valentýnská menu a jídlo je často prezentováno se symboly lásky, jako jsou srdce a květiny. Mezi oblíbený vzájemný dárek zamilovaných párů patří romantické pobyty. Zamilované páry se rády ubytovávají v luxusních hotelích v krásné lokalitě, kde mají soukromí. V tento den bývá i hodně žádostí o ruku.

Více tipů na Valentýnské dárky naleznete zde. Napište nám jak nejraději trávíte den sv. Valentýna vy?

Vaše LaMuse

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Naše stránky využívají soubory cookie. Procházením LaMuse.cz potvrzujete, že víte, co to cookies jsou, jak je můžete odmítnout a jak zpracováváme osobní údaje.